• Pomniejsz czcionkę
  • Powiększ czcionkę
  • Zmień kontrast
fotkasesja.jpg

Sesja Budżetowa

Dodano: 2020-12-23

Sesja Budżetowa

W dniu 22.12 2020 odbyła się sesja Rady Gminy Celestynów, na której podjęto uchwałę ws. budżetu Gminy na rok 2021. Jest to ambitny budżet zakładający rekordową ponad 27 mln kwotę na inwestycje. Dochody całkowite szacowane są na poziomie 68 mln, natomiast wydatki na poziomie 83 mln.


Budżet pozwoli na realizację nowych zadań dla społeczności gminnej. Największe z nich to rozbudowa szkoły w Starej Wsi (5 mln zł); budowa kanalizacji w Celestynowie, Dąbrówce, Pogorzeli, Glinie i Lasku (16,5 mln zł), budowa tunelu pod torami w ul. Jankowskiego w Celestynowie (750 tys. zł), budowa dróg gminnych (2,5 mln zł) i wiele innych.

Około 70 inicjatyw to zadania wskazane w ramach funduszu sołeckiego przez wszystkie sołectwa Gminy Celestynów, łącznie na kwotę blisko 470 tys. zł.


Podczas obrad sesji zostały podjęte także stanowiska ws. konsultacji Strategicznego Studium Lokalizacyjnego CPK wraz z Prognozą oddziaływania na Środowisko w zakresie przebiegu projektowanej trasy A50/S50 na terenie Gminy Celestynów oraz stanowisko w sprawie trudnej sytuacji w gospodarce odpadami oraz potrzeby pilnych zmian ustawowych dotyczących funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi.


Pierwszy dokument określa, iż przez obszar Gminy Celestynów zaproponowany został korytarz bez wskazania szczegółowych wariantów przebiegu projektowanej trasy A50/S10, a obecnie przedstawiona dokumentacja zawiera braki, które uniemożliwią dokonanie szczegółowej analizy i uzyskania opinii mieszkańców. W wobec powyższego, a w szczególności braku wskazania konkretnych wariantów przebiegu projektowanej trasy na terenie Gminy Celestynów dokument został oceniony negatywnie przez Wójta i Radę Gminy. (Przypominamy, że Mieszkańcy również mogą składać uwagi w ramach konsultacji na stronie CPK do 31 grudnia br.)


Drugie stanowisko skierowane zostało do władz Państwa i dotyczy funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Rosnące koszty odbioru oraz zagospodarowania odpadów, bezpośrednio wpływają na drastyczny wzrost opłat ponoszonych przez mieszkańców, co wynika z między innymi braku konkurencji wśród firm świadczących usługi odbioru śmieci. Wśród głównych postulatów Rady Gminy Celestynów znalazły się: dofinansowanie ze strony Państwa, z budżetu centralnego, mieszkańców segregujących odpady w wysokości co najmniej 50% stawki – zgodnie z postulatem Stowarzyszenia „Metropolia Warszawska”; uniemożliwienie sprowadzania odpadów pochodzących spoza granic Polski, wprowadzenie do systemu opłaty producenckiej oraz opłaty kaucyjnej obejmującej opakowania plastikowe (typu PET), metalowe oraz szklane; większa kontrola i działanie służb państwowych w zakresie dzikich wysypisk oraz odpadów niebezpiecznych; umożliwienie zróżnicowania stawki w przypadku braku kompostowania odpadów w zależności zarówno od ilości mieszkańców jak i powierzchni działki siedliskowej, aby obciążenia opłatą były sprawiedliwie rozłożone.

← Strona główna
unipress
krus
mpk
dziennik ustaw