• Pomniejsz czcionkę
  • Powiększ czcionkę
  • Zmień kontrast

Herb

herb

 
Dwie skrzyżowane gałązki dębowe z żołędziami barwy złotej oraz krzyżem kawalerskim, także barwy złotej, w polu błękitnym.


Herb Gminy Celestynów odwołuje się do miejscowych tradycji i przyrody, a pośrednio także do nazwy gminy. Krzyż kawalerski nawiązuje do słynnej Akcji Celestynów przeprowadzonej 20 maja 1943 roku przez Oddział Szturmowy "Kedywu" Komendy Głównej AK - akcji polegającej na uwolnieniu 49 więźniów politycznych przewożonych pociągiem z Lublina do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Ma on również nawiązywać do herbu rodziny Polakiewiczów - dawnych właścicieli ziemskich majątku Radzin, z których Tomasz był uczestnikiem kampanii napoleońskich 1812 i 1813 roku i został odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Liście i gałązki dębowe symbolizują najstarsze ziemie pokryte lasem dębowym, od których powstała nazwa Dąbrówka. W heraldyce krzyż może być również uznawany za wizerunek drzewa, zaś dąb jest symbolem siły, potęgi i piękna. Błękitna barwa pola tarczy herbowej ma odniesienie do nazwy gminy pochodzącej od imienia Celestyna Polakiewicza, który w 1871 roku w drodze spadku objął majątek Radzin po Leopoldzie Radzińskim. Łaciński wyraz   c a e l e s t i s, od którego utworzono to imię, oznacza: należący do nieba, niebiański. Błękit jest w heraldyce symbolem piękna, wzniosłości, chwały oraz czystości, lojalności, wierności i rzetelności. Barwa złota symbolizuje wiarę, stałość, mądrość i chwałę.

Flaga


Barwami Gminy Celestynów są kolory żółty - niebieski - żółty na fladze trójstrefowej, w układzie równoległych pasów poziomych jednakowej szerokości. Stosunek wysokości do długości flagi jest jak 5:8.

 

 

Obecny wygląd herbu oraz flagi Gminy Celestynów funkcjonuje od 1998 r. Zostały one określone w Uchwale Nr 17/98 Rady Gminy Celestynów z dnia 24.04.1998 r. Zaś zasady korzystania z herbu w  uchwale nr 28/98 Rady Gminy Celestynów z dnia 2.06.1998 r.



unipress
krus
mpk
dziennik ustaw