Konstytucja 3 Maja
Dodano: 2020-04-29
Niebawem nadejdzie maj, a wraz z nim święto drugiej w świecie, po Stanach Zjednoczonych, a pierwszej w Europie konstytucji. Konstytucja 3 Maja, bo o niej jest mowa uchwalona została 3 maja 1791 r. Rocznice jej uchwalenia obchodzone są w Polsce, z przerwami, od bardzo dawna.
Konstytucja 3 Maja uchwalona została przez Sejm Czteroletni (zwany też Sejmem Wielkim) i regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W wyniku obrad udało się przeprowadzić wiele reform, m.in. zwiększono liczebność armii do 100 tysięcy żołnierzy i wprowadzono podatek na jej utrzymanie. Jednak najważniejsze było uchwalenie 3 maja 1791 r. Konstytucji, która m.in. przekształcała Polskę w monarchię konstytucyjną, z dziedzicznym władcą stojącym na czele rządu, wprowadzała trójpodział władzy i znosiła liberum veto. Od tej pory w sejmie decydować miała większość głosów.
Konstytucja 3 Maja miała być odpowiedzią na pogarszającą się sytuację wewnętrzną i międzynarodową Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która jeszcze 150 lat wcześniej była jedną z największych potęg europejskich i największym krajem w Europie. Została obalona przez konfederację targowicką popieraną przez Rosję, w wyniku interwencji wojsk rosyjskich w czasie wojny polsko-rosyjskiej w 1792 roku.
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja miały różne losy. W okresie zaborów Polski celebrowanie rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja było zakazane przez wszystkich zaborców. Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica została uznana za święto narodowe uchwałą z 1919 r. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 r. Następnie władze komunistyczne zabroniły jego świętowania. Święto Narodowe Trzeciego Maja oficjalnie przywrócono ustawą z 1990 r. W ten sposób tradycja sięgająca roku 1791 wróciła. W tym roku przypada 229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Pamiętajmy Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.
Opracowane na podstawie materiałów historycznych zamieszczonych w sieci.